Тема: Узагальнення знань з теми «Основні класи неорганічних сполук». (8 клас)
Мета: повторити та узагальнити знання про основні класи неорганічних сполук, про їх склад, назви, класифікацію, фізичні властивості;
закріпити вміння складати формули речовин за їх назвами та давати назви речовинам за їх формулами;
активізувати розумову діяльність учнів, кмітливість, уміння швидко і чітко формулювати й висловлювати свої думки, логічно міркувати, застосовувати свої знання на практиці;
формувати ціннісне ставлення до себе.
Тип уроку: узагальнення знань.
Хід уроку.
І. Організаційний етап.
Урок проводиться у формі турніру під девізом «Просто знати — це не все, знання потрібно використовувати» (І. Гете).
(на початку уроку учні об’єднуються в дві команди).
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.
Так, як ми з вами вивчили великий обсяг матеріалу, то для кращого володіння знаннями та застосуванням їх на практиці нам треба все це узагальнити, звести в одну систему знань, умінь та навичок.
ІІІ. Повторення і закріплення знань.
1. Термінологічний бій.
(команди, використовуючи пелюстки квітки, дають визначення термінам).
Перша команда:
- Дайте визначення поняттю «луг».
- Що таке індикатор?
- Дайте визначення поняттю «кислота».
Друга команда:
- Дайте визначення поняттю «оксид».
- Що таке валентність?
- Які речовини називаються солями?
2. «Хто більше?»
Завдання: командам потрібно на швидкість скласти найбільшу кількість сполук.
1). Скласти формули п’яти кислот, використовуючи такі хімічні символи:
|
|
H2 |
NO3 |
|
|
|
Cl |
H3 |
SiO3 |
PO4 |
|
H |
SO4 |
CO3 |
J |
S |
H |
2). Скласти формули п’яти солей, використовуючи такі складові частини:
|
|
K2 |
Ba |
|
|
|
Cl2 |
Na2 |
SO4 |
Cu |
|
Zn |
SO3 |
S |
CO3 |
NO3 |
Mg |
3. Далі, далі, далі.
(команди по черзі дають відповіді на запитання):
І команда:
- Які речовини називаються простими? (речовини, до складу яких входить один хімічний елемент).
- Яка кислота міститься в шлунковому соку? (HCl).
- Яка формула «гашеного вапна»? (Ca(OH)2).
- Назвіть формули основного компоненту піску. (SiO2 – силіцій (IV) оксид – кремнезем)
- Розчином якої речовини потрібно обробити шкіру при потраплянні на неї лугу? (розчином борної кислоти – H3BO3).
II. команда:
- Які речовини називаються складними? (до складу яких входить два і більше хімічних елементів).
- У який колір забарвлюється фенолфталеїн у кислотах? (безбарвний).
- Яка кислота міститься в кислотних дощах? (HNO3, H2SO3).
- Назвіть формулу кухонної солі. (NaCl).
- Який оксид використовують для виготовлення білої фарби? (ZnO – цинк оксид).
4. «Чи знаєш ти формули?»
І команда:
Завдання: з переліку поданих формул речовин виписати формули кислот та солей і дати їм назву:
Ca(OH)2, NaNO3, HCl, Na2O, H3PO4, NaCl, MgO, ZnCl2, H2SO4, LiOH, H2CO3, FeSO4, P2O5, MgSO4, HBr.
ІІ. команда:
Завдання: з переліку плданих формул речовин виписати формули оксидів та основ і дати їм назву:
MgO, K2SO4, Zn(OH)2, FeO, NaOH, CuSO4, CaO, Ca(OH)2, MgCO3, SiO2, H3PO4, Ba(OH)2, CO2, Fe(OH)3, H2SiO3
5. «Хрестики-нулики».
Завдання:
І команда: закресліть прямою лінією назви оксидів.
HCl |
CaO |
ZnO |
Ca(OH)2 |
Na2SO4 |
K2O |
NaCl |
H2S |
Cr2O3 |
ІІ команда: закресліть прямою лінією назви безкисневих кислот.
SO2 |
FeO |
HCl |
H3PO4 |
HJ |
N2O5 |
H2S |
CO2 |
H2O |
6. «Розпізнай речовину».
Завдання: у пронумерованих пробірках №1,2 для команд містяться розчини лугу, кислоти й дистильованої води. Запропонуйте метод розпізнавання речовин.
7. «Упізнай речовину».
Загадки.
І команда:
Я найлегший за усіх,
Ти без мене — ані кроку
А як з киснем я зійдусь,
То отримаєш вологу. (Водень).
* * *
Я з металами стою,
Хоч м’який, мов масло.
Жовтим полум’ям горю,
Й довго не погасну.
Я поширений доволі:
В соді, склі, кухонній солі. (Натрій).
ІІ команда:
Він з морською капустою дружить,
У вигляді ліків людям служить,
Знає молодий і старий народ —
Коли забився – потрібен ... (Йод).
* * *
Наш улюблений оксид,
Має він прозорий вид!
Влітку – спрагу він знімає,
Гарно бруд скрізь вимиває. (Вода).
8. «Складання сенкану».
І команда: Складіть сенкен за темою «Кислоти». Тема (іменник (хто, що?)) __________ Опис (прикметник (який,яка?))______ Дія (дієслово (що зробила?))________ Ставлення (фраза з 4-6 слів)________ Синонім до іменника _____________ |
ІІ команда: Складіть сенкен за темою «Основи». Тема (іменник (хто, що?)) __________ Опис (прикметник (який,яка?))______ Дія (дієслово (що зробила?))________ Ставлення (фраза з 4-6 слів)________ Синонім до іменника _____________ |
9. «Знайди правильну відповідь».
(команди виконують завдання в письмовому вигляді).
1). Яка із солей розчинна у воді:
а) BaSO4, б) MgCl2, в) AgCl.
2). Формула манган (IV) оксиду:
а) Mn2O7, б) MnO2, в) MnO3.
3). Силікати — солі:
а) сульфатної кислоти;
б) хлоридної кислоти;
в) силікатної кислоти;
г) нітратної кислоти.
4). Яка валентність кислотного залишку кислоти НNO3?
а) І, б) ІІ, в) ІІІ.
5). Познач формули лугу:
а) Zn(OH)2, б) NaOH,
в) Al(OH)3, г) Fe(OH)3.
6). Познач загальну формулу сульфату, утвореного хімічним елементом №19.
а) R2SO4, б) RSO4, в) R2(SO4)3.
7). Познач ряд формул, утворений лише з формул оксидів:
а) CuO, SO2, CO;
б) CuO, CuCl2, CO2.
IV. Підбиття підсумків уроку.
(представники команд підводять підсумки роботи).
V. Домашнє завдання.
Повторити тему «Основні класи неорганічних сполук»