Тема: « Знання прав не звільняє від обов’язків»
(тренінг 8 клас).
Класний керівник: Палагута В. В.
Мета: Розширити знання дітей про їхні особисті права; підвести дітей до розуміння того, що необхідно не лише знати свої права, але й сумлінно виконувати свої обов’язки; виховувати людяність, почуття чуйності, доброти.
Обладнання: Конвенція про права дитини.
Хід заняття:
І. Вступна частина
Привітання. Вчитель повідомляє учасникам про мету заняття, про те, чим вони будуть займатись.
Вправа «Гра в імена»
Перший учасник чи учасниця називає своє ім’я, а потім додає характеристику, яка починається з тієї самої літери, що й ім’я.
Вправа «Правила»
Вчитель пропонує перелік правил, необхідних для ефективності роботи на занятті. Учасники обирають їх, пропонують свої. Правила тренінгу записують на ватмані і вивішують на видноті.
Правила тренінгу:
- Спілкування на основі довіри;
- Спілкування за принципом «тут» і «тепер»;
- Я – висловлювання;
- Щирість спілкування;
- Конфіденційність того, що відбувається в групі;
- Активна участь у тому, що відбувається;
- Повага до того, хто говорить.
Очікування. Учасники визначаються, щодо своїх очікувань від заняття. (свої очікування записують і вивішують на дерево очікування).
ІІ Основна частина
Мозковий штурм « Для чого потрібні права»
Кожен учасник по колу висловлює свою думку з цього приводу. Вчитель уважно слухає і в кінці робить загальний підсумок.
Вправа «Ми знаємо свої права»
Учасники діляться на команди (взявши три основні ключові слова з правил тренінгу, вони позначені різними кольорами).
І-Довіра ІІ-Повага ІІІ-Витримка
Кожна команда отримує роздруківку прав дитини, записаних у конвенції, та прав, яких у ній нема. Необхідно визначити справжні права, надані дітям державою. У кінці представник від команди оголошує визначені ними права.
Знайдіть права, які дійсно визначено
у Конвенції:
- Усі діти мають право на любов і турботу.
- Кожна дитина має право їсти лише гамбургери, чіпси та хот-доги.
- Дітей, які добре ставляться до своїх батьків, ті повинні особливо поважати,
- Усі діти рівні у своїх правах.
- Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства чи війни.
- Кожна дитина може нецензурно висловлюватись, якщо того захоче.
- Особлива турбота – дітям інвалідам.
- Усі діти мають право на повноцінне харчування.
- Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
- Жодна дитина не повинна мити посуд.
- Кожна дитина має право освіту.
- Кожна дитина має право користуватися туалетним папером.
- Жодна дитина не повинна прибирати свою кімнату.
- Особлива турбота – дітям, які перебувають у конфлікті з законом.
- Особлива турбота дітям-біженцям.
- Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.
- Кожна дитина має право відмовлятися від обіду.
- Усі діти мають право на медичну допомогу.
- Усі діти мають право на вільне спілкування.
- Діти, які мають брата чи сестру, повинні отримувати додатковий захист.
- Особлива турбота – дітям без сімей.
- Жодну дитину не можна примусово залучити до праці.
- Усі діти мають право на інформацію.
- Жодну дитину не бути принижено чи ображено.
- Кожна дитина має право отримувати сніданок у ліжко.
- Жодна дитина не повинна бути об'єктом сексуальних домагань.
- Кожна дитина має право на свободу совісті, думки, релігії.
- Кожна дитина має право безкоштовно розважатись.
Гра «Трансплантація серця»
Мета: Виробити у групи розуміння того, що право людини на життя не залежить від її власних поглядів. Психолог описує ситуацію, коли у лікарні перебувають хворі, які потребують пересадки донорського серця. Всі вони – приблизно в однаковому, досить тяжкому стані, але є тільки одне серце для пересадки.
Хворі:
- Бізнесмен – 29 років, може надати лікарні матеріальну допомогу;
- Дівчинка – 10 років, уражена ДУП, з уповільненим розумовим розвитком;
- Чоловік – 37 років, священик;
- Дівчинка – 19 років, наркоманка, неодноразово намагалась покласти на себе руки;
- Підліток – 16 років, ВІЛ – інфікований;
- Жінка – 35 років, відомий онколог.
Усі учасники умовно стають «лікарями – кардіохірургами» і мають вирішити, кому з хворих першому буде зроблено пересадку і в якому порядку проводитимуться операції далі. Треба аргументувати свою відповідь.
Обговорення
- Чи залежить право на життя від особистих якостей людини?
- Хто і як вирішує, корисна та чи інша людина для суспільства?
- До чого це може призвести?
- Що ви відчуватимете,коли когось із ваших родичів не визнають корисним
для суспільства і на цій підставі залишать без медичної допомоги, правового
захисту?
Психолог розповідає дітям про клятву Гіппократа і підводить їх до думки
про те, що всі люди мають однакові право на життя і лікарі повинні проводи-
ти операції у порядку зарахування хворих до лікарні. Так вони виконують свої професійні обов’язки, не порушують права пацієнтів.
Мозковий штурм «Як я розумію поняття «обов’язок»
Кожен учасник по черзі висловлює свою думку. Вчитель підсумовує все
сказане і підводить учасників до розуміння того, що виконання своїх обов’язків є першочерговим завданням кожної людини і лише їх виконання
може бути гарантом ставлення одне до одного,дотримання прав особистості.
Вправа «Знаю права і обов’язки»
Кожна команда отримує роздруківку певних вправ.
Завдання: враховуючи ці права, визначити відповідні обов’язки. Наприклад: право на освіту – обов’язок сумлінно навчатись.
1. Усі діти мають право на любов і турботу
Обов’язок: поважати і любити своє оточення. Ставитися до них так, як би ми хотіли, щоб ставилися до нас.
2. Всі діти рівні у своїх правах
Обов’язок: поважати близьких та друзів. Не принижувати гідності кожної
людини. Поводитись так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої
людини.
3. Особлива – турбота- дітям-інвалідам
Обов’язок: бути толерантними до таких людей. Поважати і допомагати їм.
4. Усі діти мають право на повноцінне харчування
Обов’язок: дотримуватись режиму харчування. Вживати продукти до кінця терміну придатності. Поважати працю кухарів.
5. Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля
Обов’язок: дотримуватись правил моральної етики; організовувати дозвілля
так, щоб воно приносило користь і не заважало іншим.
6. Усі діти мають право на освіту
Обов’язок: Сумлінно навчатись; активно працювати на уроках, готуватись
самотужки; старанно виконувати домашні завдання.
- Особлива турбота-дітям, які перебувають у конфлікті з законом
Обов’язок: дотримуватись певних норм поведінки, прийнятих у суспільстві.
Намагатись не створювати ситуації, які призводять до порушення закону.
- Діти мають право вільно висловлювати свої погляди
Обов’язок: поважати своє оточення. Давати нагоду кожному висловлювати
свої думки. Не нав’язувати своїх поглядів іншим, якщо вони з ними не
згодні.
- Всі діти мають право на медичну допомогу
Обов’язок: цінувати і дбати про своє здоров’я. Виконувати приписи лікарів у разі потреби.
10.Всі діти мають право на вільне спілкування
Обов’язок: поважати співрозмовників. Коректно і тактовно висловлювати
свої думки. Дотримуватися правил мовного етикету.
11.Особлива турбота- дітям без сімей
Обов’язок: з повагою ставатися до людей, які піклуються про вас.
12.Жодну дитину не можна примусово залучати до праці
Обов’язок: виконувати роботу, яка не завдає шкоди здоров’ю. Виконувати
всі види обслуговувальної праці.
13.Всі діти мають право на інформацію
Обов’язок: самостійно знаходити інформацію в різноманітних джерелах.
14.Жодну дитину не можна ображати або принижувати
Обов’язок: не ображати і не принижувати оточуючих.
15.Всі діти мають право на життя
Обов’язок:дотримуватись норм і правил поведінки,прийнятих у суспільстві.
Не створювати ситуацій, що можуть спричинити нещасні випадки.
Вправа « Австралійський дощ»
Учасники стають у коло.
Інструкція: Чи знаєте ви, шо таке Австралійський дощ? Ні? Тоді давайте ра-
зом, послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої
рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно!
– В Австралії піднявся вітер (ведучий тре долоні)
- Починає крапати дощ (клацання пальцями)
- Дощ посилюється (почергове плескання долонями по грудях)
- Починається справжня злива ( плескання по стегнах)
- А ось град, справжня буря (тупіт ногами)
- Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах)
- Дощ стихає (плескання долонями по грудях)
- Рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями)
- Тихий шелест вітру (потирання долонь)
- Сонце (руки догори)
Бажаю, аби у вашому житті завжди була сонячна погода. А всі негаразди ми-
нали так само швидко, як буря в Австралії.
ІІІ Заключна частина.
Підбиття пісумків заняття. Учасники діляться враженнями, висловлюють свої думки з приводу проведення тренінгових занять, з ясовують, чи реалізували вони свої очікування.
|